ARTYKUŁ NA RYNEKISZTUKA.PL

ARTYKUŁ na rynekisztuka.pl

Kilka słów m.in. o moim malarstwie w artykule z cyklu Młoda, mniej znana sztuka w Polsce na rynekisztuka.pl :)

 

Fragment artykułu z portalu rynekisztuka.pl

Autor: Katarzyna Zahorska

Młoda, mniej znana sztuka w Polsce

Mogłoby się wydawać, że wraz z wynalezieniem fotografii w 1839 roku, motyw architektoniczny wynikający z potrzeby realistycznego odwzorowywania perspektywy budynków na płótnie, odejdzie w zapomnienie. Tymczasem, podczas gdy zdjęcia przejęły rolę wiernych dokumentów rzeczywistości, malarstwo rozpoczęło formalne eksperymenty , które polegały na prezentowaniu zindywidualizowanej percepcji miejskiego pejzażu przez artystów. Okazuje się, że poszukiwania w obrębie tematu prezentacji przestrzennej bryły na płaszczyźnie płótna trwają po dziś dzień, dając zaskakująco ciekawe efekty. Właśnie temu zagadnieniu poświęcony zostanie kolejny artykuł z cyklu „Młoda, mniej znana sztuka w Polsce”. (...)

IWONA GABRYŚ

Urodzona w 1988 roku w Puławach Iwona Gabryś w 2014 roku uzyskała dyplom magisterski z grafiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W tym samym roku artystka obroniła również aneks z malarstwa, realizowany pod okiem dr hab. Marka Mazanowskiego. W 2016 roku Gabryś otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch.

W swojej twórczości artystka skupia się na zagadnieniach dotyczących człowieka, a także przestrzeni społecznej i kulturowej, w obrębie której musi on na co dzień funkcjonować. Swoją wypowiedź ubiera ona w metaforyczny, wizualny język geometrycznych form. Przeważające w jej twórczości kształty to proste bryły, porozmieszczane w rozmaitych konfiguracjach w obrębie płótna i jednoznacznie nawiązujące do kompozycji architektonicznych. Chaotyczne układy lewitujących sześcianów i prostopadłościanów, ujęte w kompozycję centralną, na płótnach malarki funkcjonują jako symbol podejmowanych przez człowieka prób uporządkowania otaczającej go rzeczywistości. Ważnym elementem sztuki malarki jest efekt przestrzenności, uzyskiwany za pomocą łączenia różnorodnych technik malarskich i rysunkowych. Kolorystyka obrazów artystki mieści się w wąskiej palecie chłodnych odcieni, wśród których dominują szarości, błękity, przełamywane gdzieniegdzie ciepłymi barwami ochry. (...)

źródło: https://rynekisztuka.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 | Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony dla artystów